Archive | News

Best Speakers from SoCal

Congratulations to our JSA members from Southern California that won Best Speaker gavels.

SoCal-LA Best Speakers

 

Patrick Aimone, Servite High School

Emma Adams, Westlake High School

Kami Arabian, Pilibos Armenian High School

Anthony Antonyan, Pilibos Armenian High School

Nareh Aghakhanian, Pilibos Armenian High School

Yeslie Barrios, Alliance Olga Mohan High School

Caleb Crain, Palisade Charter High School

Jasmine Choi, Harvard Westlake High School

Grace Chung, Faith Baptist

Harout Darzian, Pilibos Armenian High School

Arek Der-Sarkissian, Pilibos Armenian High School

Ethan Elasky, Westlake High School

Haydan Fithyan, McBride High School

Alan Garcia, Alliance Olga Mohan High School

Jamie Giron, Alliance Olga Mohan High School

Jackson Grenier, McBride High School

Fatima Giron, Alliance Olga Mohan Tech High School

Mischa Guerghian, Pilibos Armenian High School

Zachary Hagen Smith, Burroughs High School

Eleanor Halloran, Harvard Westlake High School

Diego Hernandez, Alliance Smidt Tech High School

Jonathan Hernandez, Smidt Tech High School

Nicholas Hoxie, Compton High School

Brian Jang, Palisades Charter High School

Eric Jaszkowiak, Burroughs High School

Saba Johnson, Palisades Charter High School

Louis Kahn, Burroughs High School

Kyle Kalindian, Pilibos Armenian High School

Ariana Kretz, Burroughs High School

Edgar Lopez, Alliance Olga Mohan Tech High School

Benjamin Vargas, Alliance Olga Mohan Tech High School

Katherine Matsukama, Alliance Olga Mohan Tech High School

Aren Melkonian, Pilibos Armenian High School

Raufferi Molina, Alliance Olga Mohan High School

Leslie Naverette, Compton High School

Samantha Noh, Westlake High School

Gabriel Odell, Garden Street Academy

Eunice Park, Oakwood High School

Sofia Rizkkhalil, Alliance Tennenbaum Tech High School

Victoria S. Alliance High School

Samuel Silva, Alliance Tennenbaum Tech High School

Hannah Thacker, Santa Susana High School

Ravi Trivedi, Whitney High School

Destenie Valencia, Alliance Olga Mohan High School

Raj Vora, Whitney High School

Ara Yacoubian, Pilibos Armenian High School

Joshua Wright, McBride High School

Maximilian Zekowski, Burroughs High School

Katelin Zhou, Westlake High School

 

 

 

SoCal OC Best Speakers

Patrick Aimone, Servite High School

Sonia Agarwal, Corona Del Mar High School

Dhillon Alamshaw, Servite High School

Amara Bryson, Corona Centennial

Abby Carpenter, Rosary High School

Zoe Deralas, Corona Del Mar

Gia Finear, Corona Del Mar

Andrew Foy, Beckman High School

Nima Ghodsi, Servite High School

Zachary Glabman, Corona Del Mar High School

Carah Hwang, Northwood High School

Edward Jacobs, Corona Del Mar

Rose Jahanara, Corona Del Mar

Ethan Kharrazi, Corona Del Mar

Ethan Kaufman, Santa Margarita

Chaney Lieberman, OCSA

Brian May, Northwood High School

Antonio Murillo, Servite High School

Kiersten Muse, Corona Del Mar

Lex Nassar, Corona Del Mar

Jasmine Nguyen, Canyon High School

Simone Oberreiter, Corona Del Mar

Oliver Park, Corona Del Mar

Gabriel Patin, Servite High School

Angela Pham, Corona Del Mar

Claire Prall, Palisades Charter

Alexis Preedge, Corona Del Mar

Justin Pyne, Northwood High School

Leyla Rakshani, Corona Del Mar

Arman Roshannai, Corona Del Mar

Tavin Siegel, Servite High School

Leyla Siminou, Tarbut v’Torah

Katie Smith, Irvine High School

Chloe Sweeney, Palm Valley

Marisa Umeh, Diamond Bar High School

Isabella Vu, Corona Del Mar

Tristan Vu, Beckman High School

Ashleigh Weinstock, Corona Del Mar

Brittany Weinstock, Corona Del Mar

Tyler Wong, Sage Hill High School

Posted in News0 Comments

Best Speakers from Texas

Congratulations to our students who won Best Speaker gavels at Texas Fall State.

Faizan Asif, Seven Lakes High School

Jake Barden, Plano Senior High School

Dominic Beck, The Woodlands College Park High School

Chloe Brown, High School for the Performing and Visual Arts

Robert Brown, Bellaire High School

Michael Brown, Lamar High School

William Brown, Saint Mary’s Hall

Allyson Castillo, Carnegie Vanguard High School

Lucy Ding, Bellaire High School

Kartik Devashish, Carnegie Vanguard High School

Tom Elliot, Alamo Heights High School

Taylor Ellis, The John Cooper School

Amanda Feldman, Carnegie Vanguard High School

Evan Finley, Bellaire High School

Shilpa Gunuganti, Saint Mary’s Hall

Hank Humphries, Alamo Heights High School

Yaniev Ibarra, IDEA Quest

Anuj Jajoo, Carnegie Vanguard High School

Sean Lu, Bellaire High School

Julian Madera, Carnegie Vanguard High School

Paolo Martinez, High School for the Performing and Visual Arts

Gerard Merhi, Carnegie Vanguard High School

Connor McMunn, Alamo Heights High School

Ioana Nechiti, Bellaire High School

Alexander Nelson-Groocock, Lamar High School

Alexander Oglesby, Paschal High School

James Pfirrmann, Alamo Heights High School

Pablo Romero, Plano Senior High School

Austin Rummel, Carnegie Vanguard High School

Nikola Skerl, Carnegie Vanguard High School

Harrison Vickmark, IDEA Quest

Danny White, Alamo Heights High School

George Wunch, The Woodlands College Park High School

 

Posted in News0 Comments

Best Speakers from MAS & NorCal

Congratulations to our JSA members who won Best Speaker gavels at the Mid-Atlantic and Northern California Fall State conventions.

MAS BEST SPEAKERS

Dennis Abate, Colts Neck High School

Matthew Avena, Communications High School

Anya Aggarwal, Spring-Ford Senior High School

Persis Baah, Scotch Plains-Fanwood High School

Ryan Ballance, High Technology High School

Catlin Bourke, Scotch Plains-Fanwood High School

Ron Carmen, Freehold Township High School

Ilan Cohen, Charles E. Smith Jewish Day School

Dylan Conrad, High Technology High School

Ashley Daniels, Villa Victoria Academy

Amelia Davidson, Charles E. Smith Jewish Day School

Zafira Demiri, Biotechnology High School

Michael Deo, Watchung Hills Regional High School

Arnov Dham, South Brunswick High High School

Ralph DePalma, Marlboro High School

Mike Durkin, Watchung Hills Regional High School

Francesca Edralin, Colts Neck High School

Talia Fiester, Princeton High School

Nick Fischer, Colts Neck High School

Sam Fingerhut, Charles E. Smith, Jewish Day School

Olivia Fox, Seaucus High School

Ilan Gasko, Charles E. Smith Jewish Day School

Ravi Gahndi, Old Bridge High School

Ari Gersh, Charles E. Smith Jewish Day School

Spencer Goldberg Manalapan High School

Shreya Gupta, Biotechnology High School

Thomas Hemsworth, Watchung Hills Regional High School

Titus Henkels, St. Joseph’s Prep

Sophie Huttner, Kent Place School

Megha Jain, Colts Neck High School

Gabe Johnson, Conestoga High School

Adam Kalinouski, West Windsor-Plainsboro South High School

Eashan Krishnamoorthy, Central Jersey College Prep

Ezra Loeb, Charles E. Smith Jewish Day School

Jonah Loshin, Charles E. Smith Jewish Day School

Neha Lund, Manalapan High School

Annie Ma, West Windsor-Plainsboro North High School

Christian Martin, Princeton High School

Zoe Maroko, Howell High School

Brandon Merola, Old Bridge High School

Rahil Mehta, Spring Ford Senior High School

Yasheel Pandya, Manalapan High School

Ritik Parashar, West Windsor-Plainsboro North High School

Jonathan Pinto, West Windsor-Plainsboro South High School

Ryan Procopio, St. Joseph’s Prep

Zain Salloum, Biotechnology High School

Arya Sasne, West Windsor-Plainsboro South High School

Arsh Shah, West Windsor-Plainsboro South High School

Madison Sims, St. John Vianney High School

Krishna Seshadri, West Windsor-Plainsboro North High School

Ethan Swagel, Charles E. Smith Jewish Day School

Arya Sasne, West Windsor-Plainsboro South High School

Joey Shoyer, Charles E. Smith Jewish Day School

Ria Vora, Middlesex County Academy

Matthew Wieselter, Charles E. Smith Jewish Day School

Serena Zeng, Middlesex County Academy

 

 

NORTHERN CALIFORNIA BEST SPEAKERS

Saniya Arora, Irvington High School

Liam Brady, Gateway High School

Harry Bernholz, Lick-Wilmerding High School

Kylie Brewer, Mission College Prep

Aidan Brekka, AFE

Anna Chang, Pinole Valley High School

Caitlyn Clark, Benicia High School

Lily Conable, Encinal High School

Violet Daar, Alameda High School

Mia David, Lick-Wilmerding High School

Andrew Fahey, Menlo-Atherton

Grace Ginsburg, Lick-WIlmerding High School

Rusel Graf, Sutter High School

Jake Hanssen, Redwood High School

Lex Von Klark, Redwood High School

Tristan Laney, York School

Talullah Lefkowitz, Petaluma High School

Isaac Lundington, AFE

Luke Mott, Maria Carillo HIgh School

Peter Nguyen, Hercules High School

Natasha Salmi, Lick-Wilmerding High School

Avery Schoen, Tamalpais High School

Scott Scharlach, Mission College Prep

Mira Tellegen, Piedmont High School

Rashana Turner, Encinal High School

Katie Urdan, Lick-Wilmerding High School

Angelica Vohland, Redwood High School

Sabrina Watkins, Menlo-Atherton

Posted in News0 Comments

Best Speakers from ORV & PNW

Congratulations to our JSA members who won Best Speaker gavels at Fall State in the Pacific Northwest and the Ohio River Valley.

Ohio River Valley

  • Andrew Bendick, Olentangy Liberty
  • Jonathen Beck, Dublin Scioto
  • Blair Carter, New Albany
  • Sarah Howard, Hamilton
  • Brian Yanone, Olentangy Liberty
  • Ryan Ackerman, Lakota East
  • Gene Kim, Worthington Kilbourne
  • Dominic Donnely, Lake Ridge Academy
  • Jacob Price, Chattanooga Christian
  • James Rogers, Olentangy Liberty
  • Daniel Seely, Upper Arlington
  • Edina Kovacs, Dublin Scioto
  • Reilly Johnson, Hamilton
  • Aleks Flory, Dublin Coffman
  • Jon Beck, Dublin Scioto
  • Steven Bass, Greenfield-Central
  • Daniel Dassow, Chattanooga Christian

 

Best Moderator (new) - Binta Phatty

Best Moderator (veteran) – Reilly Johnson

Pacific Northwest

  • Danielle Baxter
  • Liddy Boland
  • Elliot Boss
  • Julian Dukes
  • Julian Dukes
  • Spency Ervin
  • Priya Getchell
  • Teya Hisel
  • Sam Kehoe
  • Raj Kumar
  • Diane Lee
  • David Li
  • Angel Lin
  • Novia Liu
  • Jamie Margolin
  • Tara Mehra
  • Johnna Munsen
  • Alex Park
  • Christian Sailer
  • Anna Sharpiro
  • Darshil Shah
  • Kendall Smith
  • Andrew Tull
  • Jack Wampler
  • Helen Yin

Best Moderator – Phillip Wang

Posted in JSA Today, News0 Comments

Fall State Pricing Guide

Pricing package details for all Fall State conventions are listed below.  Note that these prices apply only to chapters that register online using MyJSA. The paper registration fee is an additional $10 per student.  There is also a late fee of $15 per person for chapters that do not complete their registration by the registration deadline.

Fall State Pricing Package Details 2017

CONVENTIONEARLY REGISTRATION PRICESREGULAR REGISTRATION PRICES
Southern California
(Los Angeles)
Oct. 28 - 29, 2017
Early Bird Registration Period: Sept. 26

Student Package 1 - Registration Fee: $150.00

Teacher Package 1 - Shared Room: No Charge
Teacher Package 2 - Private Room: $125.00
Standard Registration Period: Oct. 16

Student Package 1 - Registration Fee: $185.00

Teacher Package 1 - Shared Room: No Charge
Teacher Package 2 - Private Room: $125.00
Southeast
Fort Lauderdale Marriott North
Oct. 28 - 29, 2017
Early Bird Registration Period: Oct. 3

Student Package 1 - Registration Fee: $150.00

Teacher Package 1 - Shared Room: No Charge
Teacher Package 2 - Private Room: $120.00
Standard Registration Period: Oct. 16

Student Package 1 - Registration Fee: $185.00

Teacher Package 1 - Shared Room: No Charge
Teacher Package 2 - Private Room: $120.00
Northern California
Santa Clara Marriott
Nov. 11 - 12, 2017
Early Bird Registration Period: Oct. 13

Student Package 1 - Registration Fee: $150.00

Teacher Package 1 - Shared Room: No Charge
Teacher Package 2 - Private Room: $120.00
Standard Registration Period: Oct. 20

Student Package 1 - Registration Fee: $185.00

Teacher Package 1 - Shared Room: No Charge
Teacher Package 2 - Private Room: $120.00
Ohio River Valley
Sheraton Columbus
Nov. 11 - 12, 2017
Early Bird Registration Period: Oct. 3

Student Package 1 - Registration Fee: $150.00

Teacher Package 1 - Shared Room: No Charge
Teacher Package 2 - Private Room: $110.00
Standard Registration Period: Oct. 30

Student Package 1 - Registration Fee: $175.00

Teacher Package 1 - Shared Room: No Charge
Teacher Package 2 - Private Room: $110.00
Pacific Northwest
Doubletree Seattle Hotel Airport
Nov. 11 - 12, 2017
Early Bird Registration Period: Oct. 3

Student Package 1 - Registration Fee: $150.00
Student Package 2 - Registration Fee: $200.00

Teacher Package 1 - Shared Room: No Charge
Teacher Package 2 - Private Room: $100.00
Standard Registration Period: Oct. 30

Student Package 1 - Registration Fee: $175.00
Student Package 2 - Registration Fee: $225.00

Teacher Package 1 - Shared Room: No Charge
Teacher Package 2 - Private Room: $100.00
Mid-Atlantic
Renaissance Woodbridge Hotel
Nov. 18 - 19, 2017
Early Bird Registration Period: Oct. 10

Student Package 1 - Registration Fee: $150.00
Student Package 2 - Registration Fee: $200.00

Teacher Package 1 - Shared Room: No Charge
Teacher Package 2 - Private Room: $110.00
Teacher Package 3 - Private Room: $220.00
Standard Registration Period: Nov. 6

Student Package 1 - Registration Fee: $175.00
Student Package 2 - Registration Fee: $225.00

Teacher Package 1 - Shared Room: No Charge
Teacher Package 2 - Private Room: $110.00
Teacher Package 3 - Private Room: $220.00
Southern California
(Orange County)
Nov. 18 - 19, 2017
Early Bird Registration Period: Oct. 17

Student Package 1 - Registration Fee: $150.00

Teacher Package 1 - Shared Room: No Charge
Teacher Package 2 - Private Room: $125.00
Standard Registration Period: Oct. 31

Student Package 1 - Registration Fee: $185.00

Teacher Package 1 - Shared Room: No Charge
Teacher Package 2 - Private Room: $125.00
Texas
Sheraton Austin Hotel
Nov. 18 - 19, 2017
Early Bird Registration Period: Oct. 25

Student Package 1 - Registration Fee: $165.00
Student Package 2 - Registration Fee: $215.00

Teacher Package 1 - Shared Room: No Charge
Teacher Package 2 - Private Room: $160.00
Standard Registration Period: Nov. 6

Student Package 1 - Registration Fee: $200.00
Student Package 2 - Registration Fee: $250.00

Teacher Package 1 - Shared Room: No Charge
Teacher Package 2 - Private Room: $160.00
Midwest
Madison Concourse Hotel
Dec. 2 - 3, 2017
Early Bird Registration Period: Oct. 24

Student Package 1 - Registration Fee: $150.00
Student Package 2 - Registration Fee: $215.00

Teacher Package 1 - Shared Room: No Charge
Teacher Package 2 - Private Room: $100.00
Teacher Package 3 - Private Room: $220.00
Standard Registration Period: Nov. 20

Student Package 1 - Registration Fee: $175.00
Student Package 2 - Registration Fee: $240.00

Teacher Package 1 - Shared Room: No Charge
Teacher Package 2 - Private Room: $100.00
Teacher Package 3 - Private Room: $220.00
Arizona
Tucson Marriott University Park
Dec. 9 - 10, 2017
Early Bird Registration Period: Nov. 13

Student Package 1 - Registration Fee: $165.00

Teacher Package 1 - Shared Room: No Charge
Teacher Package 2 - Private Room: $110.00
Standard Registration Period: Nov. 20

Student Package 1 - Registration Fee: $175.00

Teacher Package 1 - Shared Room: No Charge
Teacher Package 2 - Private Room: $110.00
Northeast
Boston Park Plaza Hotel
Dec. 9 - 10, 2017
Early Bird Registration Period: Oct. 31

Student Package 1 - Registration Fee: $165.00
Student Package 2 - Registration Fee: $210.00

Teacher Package 1 - Shared Room: No Charge
Teacher Package 2 - Private Room: $160.00
Teacher Package 3 - Private Room: $320.00
Standard Registration Period: Nov. 7

Student Package 1 - Registration Fee: $200.00
Student Package 2 - Registration Fee: $250.00

Teacher Package 1 - Shared Room: No Charge
Teacher Package 2 - Private Room: $160.00
Teacher Package 3 - Private Room: $320.00


×